Pirográfia papíron
Pirográfia papíron
Hogyan készül a papírra égetett kép?
A pirográf technikát a nagy többség faégetés néven ismeri, azonban ennél sokkal-sokkal széleskörűbb területen alkalmazható.
Alapvetően kísérletezős típus vagyok, nincs ez másként a pirográfiában sem. Így csak idő kérdése volt, hogy kipróbáljak más felületeket is, jelen esetben a papírt. Most sokan biztosan felvonják a szemöldöküket, hogy „Ugyan már, hogyan lehetne egy forró fémheggyel képet rajzolni, égetni egy papírlapra!” – pedig lehet.
Ebben a cikkben minden szükséges tudnivalót megtaláltok a papír-pirográfia elkészítéséről.
Milyen papírra lesz szükséged?
A legmegfelelőbb számunkra az akvarell papír. (Szóba jöhet még a művészkarton, de az akvarell mindenképpen kedvezőbb. Más papírral, mint pl. nyomtatópapír, újságpapír stb. a saját egészségünk érdekében se próbálkozzunk.) Az akvarell papírnak több fajtája van, sokféle szempont szerint osztályozzák.
Ezek a következők:
- A papír felülete: Megkülönböztetünk hidegen (cold-press) vagy melegen préselt (hot-press) papírt. A különbség köztük az, hogy a hidegen préselt akvarell papír texturált felületű, míg a melegen préselt változat felülete sima. Pirográfiához hidegen préselt, tehát texturált felületű akvarell papírt válasszunk.
- A papír vastagsága: A vastagságát gramm/m2-ben mérik. Minél magasabb ez a szám, annál vastagabb papírról beszélünk. Számunkra az a jó, ha minél vastagabb a papírunk, ezzel kerüljük el a papír sérülésének lehetőségét az égetés során. Minimum 300 grammos papírt válasszunk (akvarell papírnál 140 – 1200 g/m2 közötti vastagságokkal találkozhatunk).
- Ha festenénk, más szempontok is fontosak lennének pl. savmentesség (a savmentes papír az idő előrehaladtával sem sárgul meg) és az összetétel. Ehhez a pirográfiához én savmentes, 25%-os pamuttartalmú papírt választottam.
Csapjunk a lovak közé – első lépések a papírra égetésben: Rajzoljunk
Az én akvarell papírom A4 méretű, hidegen préselt – tehát texturált felületű -, 300 grammos, savmentes és 25%-os pamuttartalommal bír.
Első lépésként ceruzával felrajzoltam az égetni kívánt mintát. Mivel számomra ez volt a legelső próbálkozás, ezért egy egyszerűbb témát választottam. (Egész jól sikerült az első próba, úgyhogy legközelebb egy igazán komoly pirográfia készül majd akvarell papírra az asztalomon.)
A megfelelő hőfok – kötelező próba
Szinte az egész folyamat során a legalacsonyabb hőfokon dolgoztam. Mindenféleképpen a legalacsonyabb hőfokot célozzuk meg, és legelőször egy külön papírdarabon próbáljuk ki, hogy hogyan viselkedik a pákánk alatt a papír.
Ezen a próbalapon – ami egy ugyanolyan akvarell papír legyen, mint amire dolgozni fogunk – nyugodtan kísérletezzünk, ugyanúgy, mint amikor a fával ismerkedtünk. Mi történik, ha lassan elhúzom a papíron a hegyet, milyen nyomot hagy a páka éle a papíron, mennyire „nyomjam” rá a papírra a pákát, mi történik, ha tovább hagyom egy helyen stb.
Ezt muszáj EGYÉNILEG! kitapasztalni, mielőtt élesben égetjük a papírra a képet.
Vigyázz, kész, tűz – Mire figyelj az égetés során?
- A kép égetése során elég hamar tapasztaltam, hogy a hő hatására a papír hullámosodni kezdett, ezért papír ragasztószalaggal az asztalhoz/munkafelülethez ragasztottam a papír széleit.
- A sötétebb részeknél nyilván jobban megégetjük a papírt, eléggé felforrósodik, így én – mivel a munkaasztalom lapját nem szerettem volna égésnyomokkal dekorálni – egy vékonyabb falapot tettem a papírlapom alá.
- Érdemes a kezünk alá legalább egy másik papírlapot tenni, máskülönben össze-vissza fogjuk kenni.
Kijavítható a papíron az égetés? – pici, de lényeges trükk
Míg a fánál árnyalatnyit vissza tudunk csiszolni úgy, hogy a fa felületét nem sértjük meg, addig a papírnál nincs ilyen lehetőségünk.
DE! A cikk végén található videókban, illetve ezen a képen is láthatjátok, hogy én hogyan „javítottam” az égetés során. Mivel a papírom elég vastag volt és texturált, ezért ahol több korom került a papírra, mint szerettem volna, ott a páka hegyével nagyon-nagyon-nagyon finoman végighúzva azt a felületen, vissza tudtam szedni egy-két árnyalatot. Hangsúlyozom! Nagyon óvatosan, hiszen könnyen kiszakíthatjuk a papírt.
+ 1 észrevétel: szép erezetet, textúrát tudtam a szirmoknak kialakítani azzal, hogy a páka hegyével óvatosan megkarcoltam a papírt.
+ még 1 tipp: a pákát egy hangyányit a papírhoz nyomva nagyon szépen ki tudtam alakítani a szirom felüleletének redőit.
A kép papírra égetése sem egy gyors folyamat
Lassan, nagyon lassan haladtam. Nekem úgy tűnt, hogy a semmivel sem gyorsabb papírra égetni, mint fára.
De a fentieket követve egyszer csak elkészül a képünk… Az én első papír pirográfiám ilyen lett:
Az égetés végeztével radírozzuk le a ceruzanyomokat, és óvatosan húzzuk le a papír ragasztószalagot. Vigyázzunk, mert felszakíthatjuk a ragasztószalaggal a papírt, ezért inkább egy picit távolról hajszárítózzuk meg a ragasztószalagot, és úgy húzzuk le.
A kész művet tetszés szerint keretezhetjük. Ha valakinek van otthon fixatív spray, lakkspray, stb., kezelheti vele a felületet. Én csak üvegezett keretbe tettem.
Két videót is találtok ennek a képnek a készítéséről. Az első egy rövidebb verzió, a másik pedig egy hosszabb, a teljes folyamatot bemutató timelapse a mazochistáknak.
Ez is édekelhet: Pirográfia Alapok
Várlak szeretettel a Pirográfia Mindenkinek facebook oldalán!
TOVÁBBI BEJEGYZÉSEKHEZ KATTINTS IDE!