A pirográf páka, „hobbi páka”
Toolcraft és Parkside (Lidl-s) pirográf páka
Szinte minden, a pirográfiát kipróbáló ember életében az első pirográf páka egy „hobbi páka”, azaz a NEM állítható hőfokú pirográf eszköz.
Nálam sem volt ez másképp, és még tisztán emlékszem, hogy mennyire furcsán, idegenül viselkedett a páka először a kezemben. Nyilván, aki forrasztott már korábban, nem így vélekedik, hiszen sok hasonlóság van a forrasztó páka és a pirográf páka között. Akad azonban egy lényeges különbség. A nyél/markolat és a hegy közötti távolság a pirográf páka esetében rövidebb, így könnyebben használható fába égetett alkotások elkészítéséhez, mint a forrasztó páka.
Forrasztó páka
Hobbi páka, Pirográf páka
Azt javaslom, hogy először mindenképp egy ilyen egyszerűbb pirográfot válasszunk a kedvező ára miatt is. Hiszen könnyen lehet, hogy mégsem érezzük majd magunkhoz közel állónak a pirográfiát. Ha pedig rabul ejt a faégetés technikája, ezek a pákák nagyon jók arra, hogy kitapasztaljuk az alapokat. Például, hogyan reagál a fa a páka hőjére; ki tudjuk próbálni a különböző gyorsaságú, erősségű és irányú mozdulatok eredményét, és rá tudunk érezni arra a bizonyos „lelassult” rajzolási módszerre, ami először mindenki számára nagyon fura. Ugyanis majdnem mindenki úgy áll neki a fába égetésnek, mintha ceruzával vagy tollal rajzolna, de ezek a berögzült mozdulatok a fánál egyáltalán nem fognak működni.
Érdemes tehát körbenézni az interneten a következő kulcsszavak alapján: piropáka, pirogravírozó, pirográf, besütő páka; és mindenki a pénztárcájához igazítva ki tudja választani a számára legmegfelelőbbet.
Bármelyik pirográfot választod is, ne feledkezz meg a próbafáról, egy olyan fa”darab”ról, amin ki tudod próbálgatni a különböző hegyeket!
TOOLCRAFT PIROGRÁF PÁKA
Az én legelső pákám egy Toolcraft márkájú, egyszerű, nem állítható hőfokú pirográf páka volt. Én innen vásároltam: Toolcraft
Ezekkel a hegyekkel érkezett:
Melyik hegy mire használható? Ez a pákához mellékelt leírásból is kiderül.
PARKSIDE PIROGRÁF PÁKA (LIDL-s PÁKA)
Terveztem, hogy készítek egy videót a nem hőfokszabályzós, egyszerű pirográfok használatáról, de rátaláltam a Barkácsműhely youtube csatornájára, ahol az egyik videóban Walter Reéb pont egy Parkside pirográfot próbál ki.
Ebben a videóban minden benne van, ami kérdésként felmerülhet bennetek: a kicsomagolástól kezdve a különböző hegyek bemutatásán keresztül a pirográf kép készítéséig, ráadásul mindez magyar nyelven.
Engedélyt kértem Waltertől a videó felhasználására, aki örömmel adta hozzájárulását. Én pedig szintén nagy örömmel osztom meg veletek ezt a videót:
NINCS MÁS HÁTRA, KEZDJ BELE AZ ALKOTÁSBA!
Fontosnak tartom, hogy szánd rá az időt a pákád különböző hegyeinek a kipróbálására. Legyen például egy darab rétegelt lemezed, amin először tesztelgeted, hogy hogyan viselkedik a fa a hő hatására, hogyan és mennyi idő alatt színeződik el. Ezután a különböző hegyeket próbálgasd: mozgasd a pákát több irányba, lassan és gyorsabban stb. Próbálj szép egyenes és hullámos vonalakat, sávokat stb. húzni vele. Az egyenletesen égetett felület a te kellően lassú és egyenletes mozdulatod eredménye.
FIGYELJ arra, hogy NE nyomd túl erősen a pákát a felületre. Nyugi, először mindenki így tesz: gyorsan és nagyon erősen, szinte belevési a fába a páka hegyét. De itt nem erre lesz szükséged. Erre pár perc után te is rá fogsz jönni.
Emlékeztetőül négy lépés, a folyamatról:
1. A faalap csiszolása. (Erről itt olvashatsz bővebben: CSISZOLÁS)
2. A minta felvitele a fára. (Ha nincs ötleted, ITT írtam pár hasznos tanácsot ingyenes minták lelőhelyeiről.)
3. A megfelelő hegy kiválasztása.
4. A minta fába égetése. (Íme egy írásom, ami segítségedre lehet: VONALRAJZ-TULIPÁN.)
Ha részletesebb útmutatásra lenne szükséged, EZT mindenképp olvasd el!
+ 1 tipp: HOGYAN LEHET az egyszerű pirográfod is HŐFOKSZABÁLYZÓS?
Az egyik facebook csoportban olvastam régebben ezt a szuper ötletet arra, hogy hogyan lehet szabályozni egy nem hőfokszabályzós páka hőmérsékletét. A megoldás az ún. konnektorba dugható dimmer, másnéven fényerőszabályzó.
Fényerőszabályzó, dimmer
Dimmer kapcsoló
Hol tudod megvásárolni?
Beszereztem én is egyet, hogy ki tudjam próbálni. Először villanyszerelési üzleteket hívtam fel, de sajnos 5 üzeltből 5 üzletben nem tudták, hogy miről beszélek.
A megoldás a világítástechnikai üzlet lett, ami logikus is, hiszen ez a szerkezet lámpa fényerőszabályzó eredetileg.
Többféle elnevezése is van:
- konnektorba dugható aljzat fényerőszabályzóval
- az OBI-ban például így találjátok: dugós csatlakozó LED-es lámpákhoz fényerő-szabályozóval
- köztes csatlakozóaljzat fényerőszabályzóval
- dimmer adapter
- konnektorba dugható dimmer
Lássuk, hogy működik!
A dimmer kapcsoló használatával tulajdonképpen mi határozzuk meg a tekerőgomb segítségével, hogy az áthaladó áram mekkora ellenállásba ütközzön. Ha ebbe csatlakoztatjuk a nem hőfokszabályzós pákát, akkor a tekerőgomb segítségével máris állítani, szabályozni tudjuk a páka hőfokát.
Szemléltetési céllal három különböző állásban próbáltam ki a hobbi pákát.
- Legmagasabb fokozat
- Közepes fokozat
- Legkisebb fokozat
Az eredményt pedig ugyanebben a sorrendben látjátok ezen a rétegelt nyírfalemezen.
- Az első a dimmer nélküli teszt.
- A második a dimmer legmagasabb fokozatában készült teszt.
- A harmadik középső állásban készült.
- A negyedik pedig a dimmer legkisebb fokozatában készült teszt. Mint ahogy az látszik is a fotón, ebben a kapcsolóállásban a páka már alig-alig színezte el a fát.
Örömteli alkotást kívánok! És várlak szeretettel a FACEBOOK oldalamon is!